Genellikle Sorulan Sorular

Neden Otogaz ?

Çevreciliği ile Avrupa Birliği tarafından “Geleceğin Yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılmakta ve otogaz ismiyle de bilinmektedir.

Otogaz; yaygın, performansı yüksek, ekonomik, güvenli ve çevreci bir yakıt olması sebebiyle an itibarıyla Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumundadır.

Neden Yaygın ?

Otogaz, Türkiye’nin en yaygın olarak kullanılan binek araç yakıtı konumundadır. Türkiye’de yaklaşık 10 araçtan 4’ü otogaz ile çalışmaktadır.

Binek araçtan lüks arazi araçlarına, taksiden hafif ticari araçlara kadar her türlü araç tipinde güvenle kullanılan otogaz, 4.5 milyondan fazla tüketicinin tercihi durumundadır. Üstelik tüketicilerin 800.000’e yakını kadın sürücülerden oluşmaktadır.

Neden Performanslı ?

Otogaz, benzine göre daha yüksek oktan değerine sahiptir. Bu sayede tüm araçlarda daha verimli yanma ve daha yüksek motor gücü üretimi sağlar.

Kit teknolojisi son yıllarda çok gelişmiş durumdadır. Benzin enjektörlerinden sıvı fazda LPG püskürterek çalışan sistemler, aracın performansını benzinli sistemlerin de üzerine çıkarmaktadır.

Kaliteli LPG kiti ve doğru dönüşüm ile LPG kullanan bir araçtan yüksek performans alınması mümkün olur. Özellikle fabrikada LPG’li olarak üretilen araçlardan ise performans konusunda daha da iyi sonuçlar alınmaktadır.

Neden Ekonomik ?

En ekonomik yakıtlardan biri olan otogaz ile bütçeniz sarsılmaz ve yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlarsınız. Gelin siz de otogaz ile aracınızın yaptığı veya yapacağı yakıt tasarrufunu güncel rakamlara göre hesaplayın.

Neden Güvenli ?

LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. Otogaz tankı, alternatiflerine göre yaklaşık 6 kat daha kalın olması sayesinde darbelere karşı daha dayanıklıdır. Tank üzerinde bulunan yüksek basınç (emniyet) valfi, herhangi bir sebeple tank içi basıncı yükselse dahi aşırı basıncı düşürerek patlamaları önler. Tankın kalınlığı ve emniyet valfinin olması LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır. En güvenli deneyim için, aracınızın LPG dönüşümünüz mutlaka TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi sahip olan bir dönüşüm merkezinde gerçekleştirin. Önder Otogaz Dönüşüm tüm eğitimlerini  ve belgelerini almış uzman bir dönüşüm noktasındır.

Neden Çevreci ?

Otogaz diğer araç yakıtlarından daha çevrecidir. Bu yönüyle pek çok ülke ve Birleşmiş Milletler tarafından teşvik edilmektedir. Otogaz düşük karbonlu bir yakıt olduğundan, küresel ısınmanın en büyük sebebi olarak gösterilen CO2 emisyonunda alternatiflerinden çok daha iyi sonuçlar sergilemektedir. Türkiye’deki yaklaşık 4.5 milyon LPG’li araç sayesinde bir yılda 1 milyon tonun üzerinde CO2 tasarrufu sağlanmıştır. Otogaz, sıfıra yakın kurum salınımı ile alternatiflerinin açık ara önündedir. Bunlara ek olarak LPG, insan sağlığını olumsuz etkileyen partikül maddeler, NO, ve asetaldehit, bütadien ve benzeri gibi zararlı gazların emisyonunu azaltmaktadır.

Ne kadar tasarrufum olur ?

Hacimsel olarak LPG’li bir araç benzine göre %20 civarında daha fazla yakıt tüketir. Yakıt ekonomisi benzinle LPG arasındaki fiyat farkından kaynaklanmaktadır. Benzin – LPG litre maliyetleri arasındaki oran durumuna bağlı olarak benzine göre %40-50 arasında bir oranda tasarruf söz konusudur.

Benzin, LPG’ye göre  %20 daha az yakıt tüketir. Fakat LPG de benzine göre %80 daha düşük fiyata satın alınabilir. Bu kriter göz önüne alındığında LPG’nin sağladığı tasarruf, oldukça yükseliyor. Benzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litre yakıt tüketirken; LPG’li araçlarda bu değer, 12 litre olarak hesaplanır. 100 kilometrede fark eden bu 2 litrelik yakıt farkı, benzin ve LPG fiyatları ile karşılaştırılınca, LPG’li araç tasarruf oranı %30 – %40 arasında değişir. Aracın yaşı, bakımı, silindir gücü ve birçok diğer etkenin de bu oranı değiştirebileceğini göz ardı etmemek gerekir.

LPG’yi Ruhsata İşletme Prosedürü nedir ?

LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve GARANTİ belgesi alınacaktır.

Montajın ardından ilk olarak TüvTürk muayene istasyonuna randevu alarak gideceksiniz. Sızdırmazlık raporu araç muayene bedeli içinde ücretsiz verilmektedir.

Aracın Egzoz Emisyon Vizesi dolmuş ise egzoz emisyonu yaptırılmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumların yanı sıra muayene ile birlikte TüvTürk istasyonlarında da egzoz emison ölçümü yapılmaktadır. (Egzoz Emisyon Pulu: 65 TL)

TüvTürk Araç Muayene İstasyonları’nda yapılacak periyodik muayene için 0 888 233 06 66 numaralı telefondan veya www.tuvturk.com.tr web sitesinden muayene randevusu alınacaktır. Muayene öncesinde aracın trafik cezası, vergi borcu, vb borcu bulunmamalıdır. Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nden araca ait borçları sorgulayabilir ve borcu var ise ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca Tüvtürk’ten muayene randevusu alırken de bu borçlar görülebilmektedir. Aracın muayeneden ağır kusurlar olmaksızın geçmesi ile birlikte TüvTürk tarafından onaylı muayene raporu verilecektir. (TüvTürk Araç Muayenesi: 279.66 TL)

Şimdi elinizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Noter’e gidip evraklarınızı ilgili memura veriyorsunuz. İşleminiz tamamdır. Ya aynı gün ya da ertesi gün yeni ruhsatınızı alıyorsunuz. (Bir yaprak ruhsat: 138 TL 2019)

Aracımda performans kaybı olur mu ?

Yakıtın fiziksel özelliklerindeki farklar nedeniyle LPG’li araçlarda maksimum %3 civarında bir performans kaybı olması doğaldır. Bu düşük oran normal sürüş koşullarında fark edilmez. Ancak test cihazları ile test ortamında tespit edilebilir. Ayrıca kullanılan kitin araçla teknolojik uyum içerisinde olması, ayarlarını düzgün olması, kullanılan yakıtın standartlara uygun olması da LPG’li araçta istenen performansın alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Tüketiminizden ötürü yakıtın azalması durumunda ise sistem göstergesi sahip olduğu ışıklı yapı sayesinde sizi bilgilendirir. Bu gibi birçok nedenden ötürü LPG sistemleri, artık pek çok araçta tercih sebebidir.

LPG kullanımı, sanılanın aksine araç motoru içerisinde tahribata yol açmaz. Dizel araçlar ile aynı performansa sahip olan LPG araçlar, oldukça kullanışlı ve yüksek performans gösteren motorlara sahip olurlar.

Kullanım olarak da dizelden farkı bulunmayan LPG sistemi, motora zarar verebilecek bir etkiye sahip değildir.

Aracım garanti kapsamı dışına çıkar mı ?

Bazı otomobil firmaları garanti kapsamında olan araçlara LPG sistemi takılması halinde garanti dışı kalacağını söyleyerek halkı LPG’den soğutmaya çalışmaktadır. LPG sistemleri Sanayi Bakanlığı’ndan alınan izinle ve resmi garanti belgesiyle araçlara uygulanmaktadır. Tüm dünyada bazı otomobil firmalarının LPG’li araç uygulamaları varken, aynı firmaların Türkiye’de farklı bir tutum içerisine girerek LPG’yi dışlamalarını anlamak mümkün değildir. KYOTO protokolü çerçevesinde LPG’li otomobil firmalarına getirilecek vergi avantajlarıyla bu sorunun aşılması mümkündür. LPG montajından dolayı Otomobil firmalarının garanti dışı bıraktığı kısımlar için montaj sırasında ayrıntılarına yetkili bayilerimizden ulaşabileceğiniz farklı süre ve maliyet seçenekli mevcut olan Motor sigortası seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

FSI, TSI, GDI, EcoBoost gibi direkt enjeksiyonlu araçlara LPG dönüşümü yapabiliyor musunuz ?

Evet, ilgili araçlara SDI (Gaz fazında çalışır) ve LDİ (Sıvı fazda çalışır) kitlerimiz ile dönüşüm yapabilmekteyiz.

Direkt enjeksiyonlu araçlarının motorları diğerlerinden farklıdır. Nedeni ise, yakıt sisteminin yakıtı doğrudan yanma odasına püskürtmesidir. Bu da motorun verimliliğinin artmasını sağlar.

Direkt enjeksiyonlu araçların LPG dönüşümü; güç ve motorun çalışması, %50’ye varan yakıt tasarrufu açısından önemlidir.

Cevap bulamadınız mı?

Sorularınızı yazabilirsiniz.

Gönder

LPG Dönüşüm Uzmanımız Sizi Arasın!